10 nejlepších využití pro Raspberry Pi

Raspberry Pi je mikropočítač, který lze koupit za cenu přibližně 800 Kč. Zde je 10 nejlepších způsobů, jak jej využít.

 

Specifikace Raspberry Pi: Procesor ARMv6 700MHz, paměť 512MB, microSD slot, 4x USB 2.0, HDMI výstup, LAN, spotřeba 3W

 

Multimediální centrum

Jedním z populárních využití Raspberry Pi je připojení k televizi a užití jako multimediální centrum. Díky HDMI výstupu, nebo kompozitnímu videu je to velmi jednoduché.

 

Nejlepším řešením je instalace bezplatného softwaru XBMC, který umí streamovat hudbu a video jak z lokálního, tak ze vzdáleného úložiště. Funguje i s některými internetovými službami, podporuje ovládání dálkovým ovladačem a Full HD video zvládne bez problémů. Pro bezdrátový přenos je třeba připojit WiFi adaptér.

 

Superpočítač

Pokud zakoupíte několik počítačů Raspberry Pi, lze je spojit dohromady a získat tak vysoce výkonný superpočítač. Lze k tomu využít např. tento návod Univerzity v Southamptonu.

image006

Foto: Southampton University, Glenn Harris 2012

Domácí NAS server

K Pi stačí připojit USB flashdisk nebo i standardní externí disk a pak jej zpřístupnit ve vaší síti. Získáte tak disk přístupný ze všech vašich zařízení. Stačí k tomu aplikace Samba, kompletní návod je dostupný zde.

Web server

Raspberry Pi funguje na linuxovém jádru, proto není problém nainstalovat služby jako Apache webserver (popř. Lighttpd/Nginx), PHP, MySQL i PhpMyAdmin. V případě nastavení port forwarding ve vašem domácím routeru může být váš webserver dostupný i z Internetu. Za takovým účelem je však lepší umístit vaše Raspberry Pi do profesionálního datacentra.

 

Webhosting Starlab nabízí housing vašeho RPi zcela zdarma (využití od OpenVPN, přes bittorrenty až po jednoduchý web server).

 

Torrent client

Díky nízké spotřebě je možné na RPi delegovat úlohy, pro které se nevyplatí nechávat spuštěný váš primátrní počítač. Jednou z těchto úloh je stahování bittorentů. K tomu slouží software Transmission, který lze snadno ovládat přes webové rozhraní odkudkoliv z vaší domácí sítě. Jak tuto službu nastavit popisuje např. tento návod.

 

Měření teploty v místnosti

Díky pinům GPIO lze k Raspberry připojit velké množství elektronických součástek a senzorů. Jedním z klasických příkladů je dlouhodobé měření teploty v místnosti. Stačí zakoupit kompatibilní teplotní čidlo a nastavit CRON úlohu pro opakované měření.

 

temp

 

Měření provozu ve vaší síti

Teplota není jediný údaj, který lze Pi naučit sbírat v pravidelných intervalech. Další možností je naučit jej komunikovat s vaším domácím routerem a pak jen sledovat, jak je vaše síť vytížena v průběhu dne.

 

sit

 

IP kamera

K Raspberry Pi je možno dokoupit kamerový modul, popřípadě připojit obyčejnou webkameru přes USB port. Například pomocí softwaru Motion bude obraz z vaší kamery neustále dostupný na vaší veřejné IP adrese.

 

Ovládání robotů

Díky dostatečnému množství input/output pinů lze Raspberry Pi zakomponovat do velkého množství různých projektů, třeba robotů. Užitečným příkladem je automatický krmič kočky ovladatelný přes internetové rozhraní.

Automatizace domácnosti

Jednnou z pokročilých možností využití RPi je automatizace domácnosti. Lze docílit ovládání světel nebo spotřebičů ve vašem domě jen pomocí mobilního telefonu s internetem, nastavit automatické vypínání světěl, ovládání centrálního topení a mnoho dalších možností.

Kategorie

Reklama

Reklama

Monitor Justice nabízí nejvýhodnější automatické sledování Insolvenčního rejstříku. Individuální přístup a rozsáhlé možnosti nastavení dělají z Monitoru Justice službu, která zcela naplní Vaše potřeby. Navštivte stránky Monitorjustice.cz a zjistětě více.

Facebook